Kamila Ossowska - Urodzona w 1990r. w Chojnicach, na pomorzu Polski. Absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Naukę malarstwa i rysunku pobierała w pracowni prof. Andrzeja Sadowskiego.

Sposobem wypowiedzi w jej twórczości jest rysunek oraz malarstwo. Artystka porusza się w technikach olejnych oraz rysunkowych.

Twórczość dominuje wokół sztuki figuratywnej, wyszczególniając postać kobiecą, jednak artystka tworzy pod wpływem różnorodnych kierunków sztuki. Działając w duchu impresjonizmu, artystka jest bardziej skoncentrowana na emocjonalnej sile obrazu niż narracyjnych, linearnych opowieściach. Podobnie jak niewiarygodna natura pamięci i teraźniejszości, obrazy artystki dostarczają więcej pytań niż odpowiedzi. Czy jej twórczość to ucieczka od rzeczywistości, czy rozszerzane jej? 

Jej prace, łączą niekiedy również abstrakcję i figurację w warstwowych, malarskich kompozycjach. W wyniku tego procesu powstają obrazy, które zahaczając o futurystyczny rytm,  rejestrują jednocześnie dynamikę jak i spokojne uczucie bezruchu.
Jej kompozycje zestawiają statyczne formy z szybkimi, ekspresyjnymi pociągnięciami pędzla, aby zasugerować, że ludzie i czas są określani przez ruch , działanie, alchemiczną energię, która koreluje z namacalną rzeczywistością i formą jaką jest akt. Widocznie rozwarstwiona i niedopowiedziana rozmyta kompozycja, otwiera nieograniczone pole do indywidualnych interpretacji i smakowania tej sztuki na swój własny, intymny sposób. 

Ten proces malowania ukazuje emocjonalne bogactwo jej pracy. Artystka szuka ukrytych, nieukojonych, stron kobiecego wnętrza, o których  się nie rozmawia, a które są jego częścią. Lęki i pragnienia, wewnętrzny chaos to emocje, które nie są wyrażane w codziennym życiu, a jednak istnieją.

Pracując zazwyczaj na dużych formatach artystka  narzuca sobie sztywne ramy czasowe, działa szybko, by zachować wrażeniowe i malarskie podejście do swojej pracy. Nie dopowiada również historii o swoich obrazach, uważa, że podjęcia wyjaśniania namalowanego obrazu przez samego twórcę, jest praktycznie niemożliwe. Niemal zawsze prowadzi to do zamieszania i dezinformacji, powołując się na słowa G. Braque'a : "Nikt, nawet sam malarz, nie potrafi wyjaśnić tego jedynego, co w obrazie jest naprawdę istotne".

Jej prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

 


 

Wystawy

- „Mistrz i uczniowie" wystawa w Galerii PENTAGON, wernisaż - 7 listopada 2013

- “w czerni I bieli” wernisaż i wystawa BE-ART exclusive, wernisaż – 16 grudnia 2014


- „Derby 2016” wernisaż i wystawa w Centrum Kultury w Ciężkowicach, wernisaż - 1 października 2016

- wystawa zbiorowa - Centrum Kultury "Zgoda" w Świętochłowicach, wernisaż -12 grudnia 2016

- zbiorowa wystawa sztuki erotycznej - "Bohema Nowa Sztuka" Dom Aukcyjny i Galeria w Warszawie, wernisaż - 16 października 2017

- wystawa zbiorowa - studio "Art & Passion" w Warszawie, wernisaż - 17 października 2017

- wystawa zbiorowa – teatr Korez w Katowicach, wernisaż - 4 sierpnia 2018

- zbiorowa wystawa przedaukcyjna - galeria NEXT w Bydgoszczy , wernisaż - 29.11.2018

- wystawa przedaukcyjna - galeria Xanadu w Warszawie, 15-16 czerwca 2019

- zbiorowa wystawa przedaukcyjna - galeria NEXT w Bydgoszczy , wernisaż - 30.08.2019

- wystawa przedaukcyjna - galeria Xanadu w Warszawie, 12-19 stycznia 2021

- wystawa zbiorowa – “Fresh Reality“ Musée d'Art Campanaire, L’Isle Jourdain, /wernisaż online /- 21.01.2021

- wystawa 94. aukcji sztuki współczesnej, dom aukcyjny "Rempex" w Warszawie, 9-21 kwietnia 2021

- wystawa zbiorowa – “Fresh Reality“, Centrum kongresowe w Wersalu / Versailles palais des congrès  - 21-24 pażdziernika 2021

-wystawa indywidualna "Gdzie kończy się ciało, a zaczyna dzieło..." 4 -27 sierpnia 2022, Mała Galeria, Nowy Sącz

-wystawa indywidualna "Gdzie kończy się ciało, a zaczyna dzieło..." 10 września - 17 październik 2022, Centrum Kultury, Krynica Zdrój

-Art Shopping Paris, Carrousel du Louvre, Paryż 21-23 października 2022

-Targi sztuki współczesnej Affordable Art Fair AAF Hampstead, Londyn - 11-14 maj 2023

-ArtShow, Fabryka Norblina w Warszawie - 2-3 czerwiec 2023

-20. Warszawskie targi Sztuki, Hala Expo w Warszawie, 25-26 listopad 2023